суббота, 28 ноября 2015 г.

Виховна година на тему: "Щоб злагода панувала у серці"


Тема: Щоб злагода панувала у серці

Мета. Розглянути особливості поведінки учнів при спілкуванні, риси характеру конфліктної людини, пригадати причини виникнення конфліктів, їх види , стадії і способи розвитку, ознайомити з типами стратегів та прийомами конструктивного розв’язання конфліктів, допомогти  учням визначати шляхи виходу з конфліктної ситуації та можливості їх запобіганню, переконувати учнів у тому, що права іншої людини потрібно поважати;
навчати аналізувати конфлікт, контролювати власну поведінку та уникати дій людей, які можуть спровокувати конфлікт;
виховувати стриманість, толерантність у ставленні до людей,навички самоконтролю.
Обладнання: притча про бритву, вислови, схеми « Причини конфліктів між друзями», «Ознаки конфліктів», «Способи розв’язання конфліктів», «Стратеги розв’язання конфліктів», плоди з висловами та прислів’ями, листочки дерева з порадами як уникнути бійки, пелюстки з порадами як уникнути конфлікту, тести, елементи смайлика для аплікації, смайлики, гілка дерева, скотч, кнопки, двосторонній скотч.

                                        Хід заняття
Уявіть собі, що ви складаєте іспит із ввічливості. Ось витягнули завдання «Скажіть  по черзі якомога більше ввічливих слів». Давайте станемо в коло й виконаємо завдання. (Перший учень називає ввічливе слово і простягає руку наступному, який називаючи одне слово  бере його за руку, а називаючи друге – пропонує іншу руку наступному учневі і т. д. поки коло не замкнеться )
А зараз похвалимо себе ствердно промовивши «молодці» й,займаючи робочі місця, налаштуємося на творчу працю. Отже всі ми( учні кажуть «молодці» й займають робочі місця)
В конфліктології – науці про конфлікти, існує термін «конфліктна людина». Як би ви визначили риси характеру такої людини?  Яку людину можна назвати конфліктною?
                                             (відповіді учнів)
Підсумок вчителя. Конфліктній людині властиві бажання домінувати за будь-яких обставин, надмірні принциповість і прямолінійність у висловлюваннях та судженнях, поганий настрій, роздратованість, несправедлива оцінка вчинків і дій інших.
Чи подобається вам спілкуватися з конфліктними людьми? Чому?
А чи буваєте ви інколи теж такими особистостями?
Які причини можуть викликати конфлікти між друзями?
                            ( заповнення схеми після відповідей учнів)

Підлість                                 Заздрість                                    Ревнощі 

                                         Д р уз і


                                         
Жадібність                                           Нещирість                  Егоїзм

Дейл Карнегі писав «У суперечці не можна перемогти. Якщо ви програли – значить програли, якщо перемогли – теж  програли». Чому?
Конфлікти – невідємна частина людських стосунків. Хтось пожартував, що у світі конфліктів більше, ніж піщинок у пустелі.
Конфлікти можна класифікувати за певними ознаками ( аналіз схеми)
                                         
                                       Конфлікти

Конструктивні                Деструктивні                      Стабілізуючі

Сучасний світ потребує людини з високим рівнем загальної культури, освіти, людини цілеспрямованої, мобільної, здатної швидко орієнтуватися і приймати оптимальні рішення в складних ситуаціях. Лише, живучи в злагоді з собою і оточуючими, можна задовольнити зростаючі вимоги суспільства.
В процесі вирішення питань кожен партнер завжди прагне вплинути один на одного. Виникає специфічний спосіб взаємодії людей - спілкування, завдяки якому організовується спільна життєдіяльність і визначається роль людини в суспільстві.
 Що ж потрібно знати, щоб приязні стосунки не змінилися ворожими? Як розпізнавати і попереджувати та розв’язувати конфлікти, щоб злагода панувала у серці? Адже,
Де згода в сімействі там мир і тишина.
Щасливі там люди, блаженна сторона.

1.     Спілкування  і стосунки.
 Відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері назвав людське спілкування найбільшою розкішшю на світі. Кожен із нас вчиться цього все життя, здобуваючи досвід часто за рахунок помилок і розчарувань.
Тут доречно згадати притчу про бритву, яку любив розповідати своїм учням Леонардо да Вінчі.
                                         ( притча про бритву)
А здобуваючи знання, ми збагачуємо досвід.
 Через спілкування – складний і багатогранний процес, на тлі загальнолюдських відносин складаються різні стосунки.
   У стосунках виявляються різні рівні зближення і взаємодії між людьми. Серед моральних стосунків типовими є дружні і недружні, ворожі, довірливі і недовірливі, доброзичливі і егоїстичні,  товариські і  конфліктні …
Учитель на папері пише слово «конфлікт» і пропонує висловити і написати асоціації, які воно викликає
Конфлікт – це зіткнення протилежних інтересів. Під час конфліктів люди сваряться, ображають один одного, бються, травмують, а буває, що позбавляють найдорожчого – життя.
Що може стати причиною конфліктів між дітьми?
(хтось не поступився місцем, не дав книжку, забрав м’яч;  хтось розкрив чиюсь таємницю;  хтось не погодився з думкою іншого;  хтось на когось придумав прізвисько;  хтось переміг у грі …)
Пригадайте чи були ви учасниками якогось конфлікту?
Час минає. Конфлікт проходить. При згадці залишаються певні відчуття. Звичайно, приємні – найбільш бажані, оскільки створюють умови для розвитку та самовираженості особистості. Та нерідко виникають і гіркі бо не завжди вдається конструктивно вийти з ситуацій, які ми визначаємо, як конфліктні.

2.     Розвязання конфліктів.
  Якщо уникнути конфліктних ситуацій неможливо, то потрібно навчитися їх «долати». Здобуваючи навички регулювання конфліктів, людина має змогу діяти в таких ситуаціях виважено  й усвідомлено, відповідати за свої вчинки. Вирішити конфлікт –  означає знайти такий  вихід з конфліктної ситуації, який задовольнить всіх його учасників.
Розвязати конфлікт найлегше на початку його розвитку. Якщо ви вважаєте, що все владнається саме собою, то ризикуєте дістати нові ускладнення, Отже, будь-яка конфліктна ситуація потребує вирішення.
Перебуваючи в конфліктній ситуації, люди діють по різному. Спроба уникнути  (стати ніби осторонь та спокійно проаналізувати його) – це уже перший крок до розв’язання конфлікту таким чином, щоб не були зігноровані права жодного його учасника.
Існують різні способи розв’язання конфліктів. Розглянемо можливі шляхи виходу з конфліктних ситуацій.
      ( аналіз схеми)

У конфліктології розрізняють п’ять типів стратегів розв’язання конфліктів.
(учні повідомляють про їх особливості:
Стратеги розв’язання конфліктів
Черепаха (утеча). Черепахи втікають і ховаються у свій панцир, щоб обминати конфлікти. Відмовляються від власної мети та стосунків. Вони тримаються далі як від спірних питань, через які виникає конфлікт, так і від людей, до яких він причетний. Відчувають себе безпомічними. Вони переконані, що легше втекти (фізично та психологічно) від конфлікту, аніж зіткнутися з ним
Акула (примус). Акули намагаються перемагати опонентів тим, що силоміць примушують їх приймати потрібні їм варіанти розв’язання конфлікту. Для них найважливішим є власна мета, а стосунки з людьми мають невелике значення. Вони за всяку ціну добиваються свого. Потреби інших людей їх не турбують, їх мало хвилювати те, чи вони комусь потрібні, чи проявляє хтось до них прихильність. Акули переконані, що конфлікт вирішують тоді, коли один перемагає іншого. Вони хочуть бути переможцями. Перемога, на їхню думку, дає людям почуття гордості, це–успіх. Поразка викликає почуття безсилля, це–невдача. Вони намагаються здобути перемогу, приголомшуючи суперників, нападаючи раптово, а також залякуючи або загрожуючи їм з позиції сили.
Плюшевий ведмедик (згладжування).  Для ведмедиків стосунки найважливіше, а власна мета немає великого значення. Ведмедики хочуть подобатися, хочуть, щоб усі їх любили і цінували. Вони вважають, що краще уникнути конфлікту заради гармонії, і впевненості, що конфлікти не можна обговорювати без шкоди для стосунків. Вони бояться завдати болю, образити, зіпсувати стосунки підчас конфлікту. Щоб зберегти стосунки вони готові поступитись своїми домаганнями. Плюшеві ведмедики немовби кажуть: «Я пожертвую власною метою, роби все, що ти хочеш , аби тільки я тобі подобався». Плюшеві ведмедики намагаються згладити конфлікт.
Лисиця (компроміс). Лисиці невибагливі як у досягнені своєї мети, так і в стосунках з іншими людьми. Вони шукають компромісу. Вони готові пожертвувати частиною своїх домагань під час конфлікту і переконують іншу особу поступитися теж якоюсь частиною своїх домагань. Вони шукають такого варіанта розвязання конфлікту, коли б обидві сторони мали якусь користь від цього, тобто «золоту середину» між двома протилежними позиціями.
Сова (конфронтація). Сови дуже високо цінують власну мету і стосунки. Вони розглядають конфлікт  як проблему, яку потрібно розв’язати, а також як засіб поліпшення стосунків шляхом послаблення напруження між двома людьми. Вона намагається розпочати дискусію і не заспокояться доти, доки не буде знайдене рішення, яке б задовольнило обидві сторони в конфлікті, і доки напруга не спаде і негативні емоції не будуть повністю переборені.)

Люди, яких люблять і шанують,не обов’язково вродливі і не завжди винятково розумні, Проте вони мають такі властивості, які полегшують їм установлювати контакти з іншими людьми і допомагають знаходити собі друзів. Ці властивості можуть бути закладені в характері від народження, але їх можна й  виробити, доклавши до цього певних зусиль.
Щоб впевнитися в цьому, давайте поласуємо плодами з народними висловами  та прислів’ями з гілки дерева мудрості, подумки визначаючи, наскільки вони відповідають нашим діям під час конфліктів.
(Кожен, зірвавши плід, має прочитати вислів і пояснити своїми словами його значення:)




Послуга за послугу




Лагідність перемагає гнів





Теплі слова розтоплюють холодні серця





Чия сила, того й правда





Під час суперечки заслуговує похвали той, хто першим замовкне





Убий ворога своєю добротою


Добре слово мало коштує, та дорого цінується





Уникайте сварливих людей – вони зроблять ваше життя нещасним





Хочеш мати хорошого друга – зроби йому щось приємне





Краще щось, аніж нічого з того, що ти хочеш





У світі завжди були й будуть переможці і переможені






Вони на тебе каменем, а ти до них з прихильністю





Якщо двоє йдуть на компроміс, то справедливе рішення гарантоване





Людина, яка не тікає сама, змушує тікати інших





Той, хто бється і тікає, доживає до нової битви





Краще синиця у жмені, аніж журавель у небі

Кожен із вас має свою стратегію розв’язання конфліктів. Але, в залежності від ситуації, інколи її варто змінювати, щоб досягти бажаного результату , не забуваючи при цьому про необхідність мирних дій і недопустимість  влаштування бійок.
Як ви вважаєте, бійка приносить користь  людині? Вона дає можливість вирішити проблему?
                                           (відповіді учнів)
А ось у листочках дерева мудрості  зберігаються поради  як уникнути бійки. Пропоную познайомитися з ними.
(учні  по черзі зривають листочок і зачитують пораду
                                   
Учасниками бійок, зазвичай, стають  люди у яких підвищена дратівливість. Вам цікаво дізнатися про ступінь своєї дратівливості? Проведемо тест « Чи дратівлива ти людина?»
На кожне запитання дай відповідь «так» чи «ні».
                                                     ( тест)
Якщо на всі запитання ти відповів «ні», то ти – не дратівливий. Чим більше «так», тим дратівливість вища.
Для виявлення рівня конфліктності особистості пропоную провести ще одне дослідження за допомогою іншого тесту.
(учні виконують тест « Чи подобається вам конфліктувати?», відзначаючи один варіант із запропонованих,підраховують бали і знайомляться з результатами)

Дратівливі люди найчастіше стають учасниками конфлікту.
Аби уникнути конфлікту постарайся діяти так :
Поради щодо дій записані на частинах квітки.
                                  (Як уникнути конфлікту
(поради)
Аби уникнути конфлікту, постарайся діяти так:
-        З’ясуй причину конфлікту;
-        Висловлюй свою незгоду щодо думок іншого так, щоб він не образився;
-        Стримуй свої емоції;
-        Узгоджуй свої думки з думками однокласників та друзів;
-        Не сердься, коли програв. Поразку сприймай спокійно;
-        Справедливо оцінюй власні дії та дії інших;
-        Уникай тих, хто нав’язує суперечку чи бійку;
-       Намагайся неприємну ситуацію перетворити на жарт.)

 Прошу кожного підійти до столу , вибирати пелюстку та  зачитати пораду.
( зачитують)

3.     Емоції.
Під час конфлікту людина перебуває у стані емоційного збудження.
Емоційний стан людини регулюють нервова й гуморальна  системи. У свою чергу, емоції  впливають на стан і функціювання внутрішніх органів. Будь-який емоційний  стрес, будь-яка конфліктна ситуація не минають для людини безслідно. Образа, сварка, горе, гнів, заздрощі або прагнення помститися знижують захисні сили організму і скорочують життя.
Позитивні емоції зміцнюють здоров’я, підсилюють впевненість щодо власних можливостей. Образно кажучи, посмішка – це найдієвіша зброя, за допомогою якої найлегше проникнути крізь панцир інших людей.  
                         
Пропоную відтворити усмішку . Давайте , поринувши у світ дитинства , з допомогою аплікації складемо смайлик. А складовими його стануть важливі моменти вашого життєвого досвіду.
Виберіть деталь, повідомте які знання вона уособлює , підійдіть до дошки і з моєю допомогою закріпіть. (Кожен учень вибирає елемент смайлика на зворотній стороні якого цифра і інформація про отримані знання. По черзі, згідно нумерації, зачитують напис і кріплять деталі персонажу)
                                                          

Чудовий казковий персонаж. Він нагадуватиме вам про чарівність усмішки і її значення для налагодження контактів.
Поруч,на  столах, лежать  пелюстки квітки дерева мудрості. Давайте зі знань про способи уникнення конфлікту сформуємо цвіт, повернемо плоди з висловами та прислів’ями та листя з порадами про уникнення бійки і залишимо знання  для тих, хто забажає почерпнути знання про конфлікт, щоб жити в злагоді. Адже, тому роду нема переводу, в котрому цінують згоду.
( всі разом кріплять  їх до уявного цвіту на гілці. )

Підсумки заняття
Умійте володіти собою. Памятайте: найкращий спосіб боротися з душевним неспокоєм – постійна зайнятість.
Щоб радіти, намагайтесь робити приємне іншим.
Не намагайтеся змінювати чи перевиховувати інших, а краще займіться самовихованням. Умійте бачити в людині позитивні якості й у стосунках з нею спробуйте опиратися саме на них. Цінуйте індивідуальність.
Бережіть друзів. Не ображайтесь і не обурюйтесь критикою на вашу адресу, шукайте в ній відправні точки для самовдосконалення.
Нехай у вашому серці панує злагода.
Релаксація
Лунає спокійна приємна мелодія. Учні стають у коло та беруться за руки. Один повертається до сусіда ліворуч й усміхається йому. Той, повертаючись до наступного учня робить так само … Коли усмішка повернеться назад кожен свою «бере у долоні» і всі разом, протягуючи руки до центру,  дарують її один одному.