Тема. Будова і різноманітність
квіток
Мета : поглибити
знання учнів про будову квітки, ознайомити з різноманітністю квітів, розвивати
вміння та навички розпізнавати однодомні та дводомні рослини, одностатеві,
нестатеві та двостатеві квітки, просту та подвійну оцвітину;
удосконалювати навички роботи з різними джерелами
знань;
сприяти
екологічному та естетичному вихованню учнів
Обладнання: мелодія
«Вальс квітів», вислови, модель квітки, карточки з завданнями,три набори
інформаційних матеріалів для груп, схема будови двостатевої квітки, мал.
«Будова квітки вишні», схеми «Частини квітки», «Будова оцвітини», «Типи
оцвітин», «Будова тичинки», «Будова маточки», «Різноманітність квіток»,
різнокольорові пелюстки квітки з інформацією про її символ , презентації «Квіти наших клумб»,
«Квіти рослин Волині, занесених до Червоної книги», фото квітів, таблички трьох
кольорів, матеріали для виставки: квіти у вишивках, малюнках, композиціях,
виробах з вторинної сировини, стенді «Природа і ми», мистецьких творах.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
Учні сидять за круглим столом.
Привітання вчителя.
А з яким
настроєм ви прийшли на урок? ( учні малюють обличчя
з емоціями, що відповідають їхньому настрою, вчитель слідкує за їх станом і
відповідно планує особливості роботи на уроці з різними учнями).
Сьогодні всі щасливі. «Щастя не залежить від
того, що ви робите, чи ким ви стали. Воно залежить винятково від того, як ви
думаєте і почуваєте», вважає Дейл
Карнегі. Є і такий вислів «Якщо хочеш, щоб життя тобі усміхалося, спочатку сам
усміхнися життю».
Отже, давайте
візьмемося за руки , посміхнемося один одному і побажаємо хорошого
настрою, успіхів у навчанні.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Звучить
«Вальс квітів» П.І.Чайковського.
Опівночі
айстри в саду
розцвіли…
Умились
росою, вінки
одягли,….
Я йшов
вперед,
Й
сповільнювалась всюди
моя
хода,як квіти бачив я.
(
Данте «Божественна комедія»)
Почергово змінюються слайди з
зображенням квітів ( презентація «Квіти наших клумб»)
Червоні, сліпучо-білі, ніжно- рожеві,веселкові, загадкові та золотаві –
справжні природні багатства. Милують око, зачаровують. Ви здогадалися про що ми
сьогодні будемо говорити.
( відповіді учнів)
Вчитель оголошує тему і завдання уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Квіткові
рослини виникли на Землі дуже давно. Їхні квіти відрізняються за формами,
кольорами, розмірами, будовою. Чому ж квіти такі різні?......На це запитання попробуємо відповісти в кінці
уроку.
ІV. Вивчення
нового матеріалу
1.
Квітка, її будова і функції.
Щоб творчість не «вислизнула з рук» пропоную вам обрати собі талісман у
формі пелюстки.
Учні вибирають пелюстку бажаного кольору
( пелюстки трьох кольорів).
Отже, до
праці. Будь ласка, об’єднайтеся
у групи відповідно до кольорів.
Учні створюють три групи. Займіть
місця ( на столах кольорові таб.).
1-ша група
вивчить будову квітки, встановить її призначення, намалює схематично квітку і
підпише її частини.
2-га
група розгляне оцвітину, її значення, намалює її частини і підпише їх.
3-тя
група розгляне основні частини квітки, визначить їх функції, замалює їх,
вказуючи особливості будови.
Для
виконання завдань використовуйте запропоновані вам схеми, текст підручника,
муляж квітки, малюнки, знання з природознавства (групи отримують карточки з завданнями та інформаційні матеріали).
Малюнки виконуйте на дошці. Визначте учня, що доповідатиме. На виконання 8хв.
Звіт груп. Корекція вчителя.
2. Різноманітність
квіток
Розповідь учителя про одно-, дво- та нестатеві
квіти, одно- та дводомні рослини ( з демонстрацією рослин, що мають такі квіти).
Вашій увазі німі схеми «Типи квітів» та «Групи
рослин з чоловічими та жіночими квітками». Заповніть їх. Виконують групами, передають одна одній для корекції. Контроль
вчителя.
Отже, одні квіти приваблюють запилювачів, інші –
формують яйцеклітини і спермії і все це для того, щоб не пропав їхній рід, щоб
розселитися по всій земній кулі.
3. Значення
квітів в житті людини
-
Квітковий годинник
Повідомлення
учня з демонстрацією малюнків рослин
-
Потребують охорони
Презентація «Квіти рослин Волині, занесених до Червоної
книги України»
-
Прикмети українського народу
Повідомлення учня
-
Квіти в народній творчості
Розповідь
вчителя з використанням матеріалів виставки
-
Квіткова символіка
Учні,
повідомляючи про що символізують квіти, викладають з пелюсток віночок.
4. Висновки
V. Закріплення вивченого матеріалу
Виконання лабораторної роботи №9 «Будова й
різноманітність квіток»
n Робота в
групах
Згрупуйте
(фото рослин )
Рослини,
що мають квіти з простою оцвітиною
Рослини,
що мають квіти з подвійною оцвітиною
Учні розкладають рослини на групи.
Корекція вчителя.
Чому
квіти такі різні?
( Основне призначення квітки - статеве
розмноження. Вони відрізняються за
кольорами, формами, розмірами, будовою. Різноманітність квітів зумовлена
пристосуванням до запилення,запліднення і утворення насіння для статевого
розмноження та поширенням на Землі)
n
Індивідуальна робота
Біологічний
диктант
1.
Квітка – це…. ( видозмінений пагін)
2.
Головними частинами квітки є …( маточки і тичинки)
3.
Розширена верхня частина квітконіжки
утворює …(квітколоже)
4.
Подвійна оцвітина складається з чашечки
і …( віночка)
5.
Маточка складається з …(зав’язі, стовпчика, приймочки)
6.
У пиляках тичинок достигає …( пилок)
7.
Двостатевою називається квітка, що має …( маточки і тичинки)
8.
Рослини у яких жіночі й чоловічі квіти
знаходяться на одній особині називаються …(
однодомними)
9.
Квітка має обмежений чи необмежений ріст? (обмежений)
10.
Сприяє запиленню …( віночок)
11.
Віночок
буває …( зросло- і вільнопелюстковий)
12.
Яке розмноження відбувається за участі квітки? (статеве)
Взаємоперевірка ( правильна відповідь
-0,5бала).
Зробити
підписи до малюнків
Що
позначено цифрами і буквами на мал.7? Підпиши мал.
Самоперевірка ( правильна відповідь –
0,5 бала)
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати
параграф 27,скласти кросворд за темою уроку.
VІІ. Підсумки
Оцінювання. Корекція.
З яким
настроєм ви закінчуєте урок? ( учні
малюють свій настрій)
VІІ. Релаксація
Вибрати
учня, який найприємніше вразив вас сьогодні на уроці. Поаплодувати йому. Потім
цей учень називає того, кому він хоче поаплодувати. Разом аплодуємо. І так
далі. Останньому учню аплодує весь клас.
Додатки
Вислови
Я йшов вперед,
Й сповільнювалась всюди
моя хода,як квіти бачив я.
( Данте
«Божественна комедія»)
В історії квітів – частина історії людства
( Ауербах)
Квітковий годинник
Кожна
квітка о певній годині розкриває пелюстки назустріч сонцю. І в визначений час
згортає їх. Блакитні квіти у цикорію. Росте він повсюдно. Цвіте в
травні-червні. Прокидаються квіти о 4-5год., а засинають о 10год.
Разом з цикорієм розпускаються рожеві квіти
шипшини, близької родички садових троянд, але закриваються значно пізніше о
19-20год.
Кульбаба розквітає лише коли світить сонечко, а в
похмуру погоду пелюстки залишаються згорнутими. Відкривається віночок о
5-6год., а згортається о 20-22год.
А ось нагідки – справжні сплюхи. Жовто-оранжеві
квіти-ромашки цієї рослини, що прикрашає наші клумби з червня по жовтень,
розкриваються о 9год. І засинають о
15-16 год.
Квіткова символіка
Маргаритка – квітка ворожби, лицарів.
Конвалія – квітка освідчення в коханні.
Лілея – цариця вод і квітка русалок.
Фіалка – квітка Валентинового дня.
Троянда – жадана квітка муз.
Незабудка – квітка вірності.
Картки для груп
1.
Квітка. Функції. Будова. Намалювати квітку і підписати її
частини. Підготувати розповідь про будову і призначення квітки. При підготовці
скористайтеся текстом.
Квітка –це вкорочений
видозмінений і обмежений в рості ……………… .
Квітка забезпечує ………………………………. розмноження рослин. Розвивається з
…………………………………….. бруньки. Квітка складається з…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….......
Віссю квітки є
квітколоже – розширення верхньої частини ……………………. Воно може бути пласким, ………………………. чи
опуклим. Квітки, що не мають квітконіжок називають сидячими.
2. Оцвітина.
Функції. Будова. Намалювати її частини й підписати їх. Підготувати
розповідь про будову й функції оцвітини. При
підготовці скористайтеся текстом.
Оцвітина – своєрідний
покрив ……………………. Призначена для приваблення………………………………. та захисту внутрішніх
частин ……………………. Складається з …………………………….. та ……………………………….
Віночок – це сукупність
…………………………….. . Він як і чашечка може бути зрослим чи вільним.
3. Маточки
й тичинки. Функція. Будова. Намалювати її
частини й підписати їх. Підготувати
розповідь про будову й функції маточки і тичинки. При
підготовці скористайтеся текстом.
Маточки і тичинки -
………………………….. частини квітки, які є видозмінами листків. Маточка формує насінні
зачатки ( зародковий мішок з яйцеклітиною). Тичинки призначені для утворення
пилку, в якому дозрівають спермії
-………………………… статеві клітини).Маточка складається
з…………………………………………………………………………………….. Маточка, що не має стовпчика називається
сидячою. Тичинка складається з ………………………………………………………………………. .
Мал.1.
Схематична будова квітки
....................................................................................................................................................................
М а т о ч к а
|
зав’ язь
|
Мал.2.
Схематична будова маточки
|
...................................................................................................................................................................
Оцвітина
|
чашечка віночок
пелюстки
зрослолиста вільнолиста зрослопе- вільнопе-
люстковий люстковий
Мал.4. Схематична будова оцвітини
...................................................................................................................................................................
Мал.5. Типи
квітколожа
квітколоже
пласке увігнуте опукле
...................................................................................................................................................................
Мал.6. Будова маточки і тичинок
.............................................................................................
СХЕМА БУДОВИ
ДВОСТАТЕВОЇ КВІТКИ: 1 — квітконіжка;
2 — квітколоже;
3 — чашолисток;
4—пелюстка;
5 — тичинка
(а — пиляк;
б — тичинкова
нитка); 6 — маточка
(а — приймочка;
б — стовпчик;
в—зав'язь).
|
Мал.7 Схема будови двостатевої квітки
...................................................................................................................................................................
БУДОВА КВІТКИ ВИШНІ:1 — квітконіжка; 2 — квітколоже; 3 — чашо-
листок; 4 — пелюстка віночка; 5 — тичинки;
листок; 4 — пелюстка віночка; 5 — тичинки;
6 — маточка.
Мал.8. Будова квітки вишні
............................................................................................
............................................................................................
Квіти
----------------
----------------- ------------------
Схема. Типи
квітів
................................................................................................................................................................
Рослини
---------------------- ------------------
(огірки,
дуб, кукурудза ) (верба,
тополя )
Схема. Групи
рослин з одностатевими квітками
--------------------------------------------------------------------------------------------- Зразок виконання ------------------------------------------------------------------------------------------------------
Квіти
--------------------------------------------------------------------------------------------- Зразок виконання ------------------------------------------------------------------------------------------------------
Квіти
одностатеві двостатеві нестатеві
-------------- -------------- --------------
Схема. Типи квітів
....................................................................................................................................................................
Рослини
Рослини
однодомні дводомні
-------------------- -----------------
(огірки,
дуб, кукурудза ) (верба, тополя )
Схема. Групи
рослин з одностатевими квітками
...................................................................................................................................................................
Зразок виконання
Картки для груп
1. Квітка. Функції.
Будова. Намалювати квітку і підписати її частини. Підготувати розповідь про
будову і призначення квітки. При підготовці скористайтеся текстом.
Квітка – це вкорочений видозмінений і обмежений
в рості пагін. Квітка забезпечує статеве розмноження рослин. Розвивається з генеративної бруньки. Квітка складається з квітконіжки, квітколожа,
чашечки з чашолистками, пелюсток, маточок і тичинок. Віссю
квітки є квітколоже – розширення верхньої частини квітконіжки. Воно може бути
пласким, увігнутим чи опуклим. Квітки, що не
мають квітконіжок називають сидячими.
2. Оцвітина.
Функції. Будова. Намалювати її частини й підписати їх. Підготувати розповідь
про будову й функції оцвітини. При підготовці скористайтеся текстом.
Оцвітина – своєрідний покрив квітки. Призначена для приваблення запилювачі та захисту внутрішніх частин квітки. Складається з чашечки та віночка. Віночок – це сукупність пелюсток . Він як і чашечка може бути зрослопелюстковим чи
вільнопелюстковим.
3. Маточки й
тичинки. Функція. Будова. Намалювати її частини й підписати їх. Підготувати
розповідь про будову й функції маточки і тичинки. При підготовці скористайтеся
текстом.
Маточки і тичинки - основні частини квітки, які є видозмінами листків. Маточка формує
насінні зачатки ( зародковий мішок з яйцеклітиною). Маточка складається з стовпчика,
приймочки, зав’язі. Маточка, що не має стовпчика називається сидячою. Тичинки
призначені для утворення пилку, в якому
дозрівають спермії - чоловічі статеві клітини. Тичинка складається з тичинкової
нитки і пиляка, в якому дозріває пилок.
Вчителька ЗОШ І-ІІІ
ст. с. Пісочне
Бортнічук Тетяна
Яківна
Комментариев нет:
Отправить комментарий